Прејди на содржината

ХК Регле

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хокеарскиот клуб Регле е професионален клуб од градот Енгелхолм, Шведска. Тимот настапува во првата шведска хокеарска лига. Натпреварите ги игра во спортската арена „Линдаб“ со капацитет од 5.051 место. Арената е изградена во 1983 година.

Историја

[уреди | уреди извор]

Хокеарскиот клуб на Регле е формиран во 1932 година, на почетокот како клуб за банди. Хокеарската секција започнала дури во сезоната 1965/66. Уште во првата сезона клубот има обезбедено прволигашки статус. Во наредните години клубот настапувал наизменично во двете најквалитетни лиги во хокеј. Најголемиот успех хокеарскиот тим на Регле го постигнал во сезоната 1993/94 кога го заземале шестото место, а со самото тоа и учество во доигрувањето за титулата.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]