Фурски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фурските јазици се мала група на јазици и се дел од нило-сахарските јазици. Во Судан има 3,000,000 зборувачи и во Чад 5.000 зборувачи.