Фулеренска хемија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фулерен 60

Фулеренската хемија е област од органската хемија која се занимава со хемиските својства на фулерените.[1] [2] [3] Истражувањата во оваа област произлегуваат од потребата да се функционализираат фулерените и да се прилагодат нивните својства. На пример, фулеренот е многу нерастворлив, па додавањето соодветни групи може да ја подобри растворливоста. [1] Со додавање на група што може да се полимеризира, може да се добие фулеренски полимер. Фулерените сe допирни функционални групи и се поделени во две класи: егзохедрални фулерени со супституенти надвор од кафезот и ендохедрални фулерени со молекули заробени во кафезот.Оваа статија ја опфаќа хемијата на овие таканаречени „баки топки“, додека хемијата на јаглеродните наноцевки е опфатена со хемијата на јаглеродни наноцевки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Hirsch, A.; Bellavia-Lund, C., уред. (1993). Fullerenes and Related Structures (Topics in Current Chemistry). Berlin: Springer. ISBN 3-540-64939-5.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link)
  2. Diederich, F. N. (1997). „Covalent fullerene chemistry“. Pure and Applied Chemistry. 69 (3): 395–400. doi:10.1351/pac199769030395.
  3. Prato, M. (1997). „[60]Fullerene chemistry for materials science applications“ (PDF). Journal of Materials Chemistry. 7 (7): 1097–1109. doi:10.1039/a700080d.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Hirsch, A.; Bellavia-Lund, C., уред. (1993). Fullerenes and Related Structures (Topics in Current Chemistry). Berlin: Springer. ISBN 3-540-64939-5.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link) CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Portal-lat