Фружина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фружина (унг:Fruzsina) е унгарско женско име. Произлегло од грчкото женско име Еуфрозина (Eufrozina). Има значење: весело, радосно.

Имендени[уреди | уреди извор]

Варијации на името[уреди | уреди извор]

  • Ружинка - (Ruzsinka)

Познати личности[уреди | уреди извор]

  • Унгарска кралица Фружина - (унг:Fruzsina magyar királyné), киевска кнегиња, жена на унгарскиот крал Гезе II. (унг:II. Géza)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]