Прејди на содржината

Фоњод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фоњод
Панорамски поглед кон Фоњод
Панорамски поглед кон Фоњод
Координати: 46°44′28″N 17°33′01″E / 46.74119° СГШ; 17.55030° ИГД / 46.74119; 17.55030
Население (2004)
 • Вкупно5.195
 • Густина97,01/км2 (25,130/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code8640
Повик. бр.85

Фоњод — град во Средна Унгарија. Фоњод е град во округот на жупанијата Шомоќ. Градот има 4.886 жители, според проценките од 2010 година.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градот Фоњод се наоѓа во средишниот дел на Унгарија. Од престолнината Будимпешта, градот Фоњод е оддалечен само 150 километри југозападно. Фоњод се наоѓа во средишниот дел на Панонската Низина, на јужниот брег на Балатон. Надморската височина на градод е околу 110 метри.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]