Фојничка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фојничка Река

Фојничка Река е лева притока на реката Босна во Босна и Херцеговина.[1] Долга е 46 километри, со површина од на басен од 727 km². Реката е поврзана со реките Железница и Лепеница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Баслер, Ѓуро; Бенац, Алојз (1979). Праисторија на југословенските земји: Неолитско доба. Академија на науките и уметностите на Босна и Херцеговина, Центар за Балканолошки испитувања. http://books.google.com/books?id=ZdKAAAAAMAAJ. посет. 20 јули 2011 г.  Неважечки јазичен код.Координати: 43°59′N 18°11′E / 43.983° СГШ; 18.183° ИГД / 43.983; 18.183