Прејди на содржината

Форд Мустанг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Форд Мустанг (англиски: Ford Mustang) е американски автомобил произведен од Форд . Првично бил заснован на платформата на втора генерација на северноамерикански Форд Фалкон, компактен автомобил .[1] Оригиналниот 1962 Форд Мустанг I, двоседен концепт на автомобил, еволуирал во концептниот автомобил Мустанг 2 од 1963 година. Концептот на Мустанг 2 од 1963 година бил дизајниран со варијација на предните и задните завршетоци на модел на производство со покрив помал од 2,7 инчи.[2] Воведен на почетокот на 17 април 1964 година [3] (16 дена по Плимут Barracuda ), а со тоа и наречен "1964½" од љубителите на Мустанг, Мустангот од 1965 година било најуспешното претставување на автомобилот од модел А.[4] Мустангот претрпел неколку трансформации во својата сегашна шеста генерација .

Прва генерација (1965-1973)

[уреди | уреди извор]

Надградби

[уреди | уреди извор]

Неколку промени биле направени при традиционалното отворање на новата моделска година (почетокот на август 1964 година), вклучувајќи додавање на бек-ап светла на некои модели, воведување на алтернатори за замена на генератори, надградба на шестцилиндричен мотор од 170 to 200 cubic inches (2.8 to 3.3 l) со зголемување од 101 to 120 horsepower (75 to 89 kW) и надградба на моторот V8 од 260 to 289 cubic inches (4.3 to 4.7 l) со зголемување од 164 to 210 horsepower (122 to 157 kW). Производството вклучувало некои невообичаени каприци, како што е кружниот прстен со лого „Форд Фалкон“ покриен со трим прстен со логото „Форд Мустанг“.[6]

Втора генерација (1974-1978)

[уреди | уреди извор]

Ли Јакока, кој бил еден од силите зад оригиналниот Мустанг, станал претседател на Форд Мотор Компани во 1970 година и нареди помал, поекономичен Мустанг за 1974 година. Првично требало да се заснова на Форд Маверик, но во крајна линија бил засснован на Форд Пинто.

Трета генерација (1979-1993)

[уреди | уреди извор]

Четврта генерација (1994-2004)

[уреди | уреди извор]

Петтата генерација (2005-2014)

[уреди | уреди извор]

Шеста генерација (2015-денес)

[уреди | уреди извор]

Дебито на американското натпреварување со автомобили, исто така во 1964 година, били натпреварување, каде што тимовите спонзорирани од приватни лица.

Кон крајот на 1964 година, Форд му наложил на Холман и Муди да подготват десет Мустанг автомоболи за да ја оспорат класата на А за трки во 1965 година. Пет од овие специјални Мустанги го направиле своето појавување во 1965 година, каде што се квалификувале во класата Фабрички акции „Елиминатор“. Автомобилот управуван од Бил Лотон ја освоила класата.[7]

  1. Iacocca, Lee (1969). „VI“. Iacocca: An Autobiography. Bantam. ISBN 978-0-553-25147-0.
  2. Mueller, Mike (2010). Mustang, the Complete Book of Every Model since 1964½. Motorbooks/MBI. ISBN 978-0-7603-3830-8.
  3. Flory, J. Kelly (2004). American Cars, 1960–1972: Every Model, Year by Year. McFarland. стр. 367–68. ISBN 978-0-7864-1273-0.
  4. Hinckley, Jim; Robinson, Jon G. (2005). The Big Book of Car Culture. Motorbooks/MBI. стр. 175. ISBN 978-0-7603-1965-9. Посетено на January 2, 2016.
  5. Mueller, Mike (2015). The Complete Book of Ford Mustang: Every Model Since 1964½. Motorbooks. ISBN 9780760346624.
  6. „The Great Mustang Debate: 1964 or 1965“. Theautochannel.com. April 16, 2009. Посетено на April 6, 2016.
  7. Morris, Charlie (2009). „Ford's 1965 Factory Experimental Mustangs“. Car Tech. Архивирано од изворникот на September 11, 2011. Посетено на January 2, 2016.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]