Фирстенберг-Мескирх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фирстенберг-Мескирх (германски: Fürstenberg-Messkirch) — грофовија на династијата Фирстенберг, сместена околу Мескирх. Настанала со поделба на Фирстенберг-Блумберг, а била издигната во кнежевство во 1716 година и била наследена од грофовите на Фирстенберг-Фирстенберг во 1744 година.

Грофови на Фирстенберг-Мескирх (1614–1716)[уреди | уреди извор]

  • Вратислав II (1614–1642)
  • Франц Кристофер (1642–1671)
  • Фридрих Кристофер (1671–1684)
  • Фробен Фердинанд (1684–1716)

Кнезови на Фирстенберг-Мескирх (1716–1744)[уреди | уреди извор]

  • Фробен Фердинанд (1716–1735)
  • Карл Фридрих (1735–1744)