Филм за пчелата (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Филм за пчелата
(Bee Movie)“
Bee movie ver2.jpg
Режисер Симон Џ. Смит
Продуцент Џери Сеинфилд
Сценарист Џери Сеинфилд
Настапуваат Џери Сеинфилд
Рене Зелвегер
Метју Бродерик
Џон Гудман
Крис Рок
Жанр анимација, комедија
Музика Руперт Грегсон Вилијамс
Дистрибутер Paramount Pictures
Премиера 2 ноември 2007
Држава  САД
Јазик англиски

Филм за пчелата (англиски: Bee Movie) е компјутерски анимацијакомедија филм од 2007 год. Филмот е номиниран за најдобар анимиран филм на Златен Глобус. Во филмот, гласовите ги позајмуваат Рене Зелвегер, Џери Сеинфилд, Метју Бродерик, Крис Рок и др.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Џери Сеинфилд Бери Би Бенсон
Рене Зелвегер Ванеса Блум
Метју Бродерик Адам Флејман
Крис Рок Мусблад “Москито”
Патрик Варбутон Кен
Кети Бејтс Џенет Бенсон
Бери Левинсон Мартин Бенсон