Филип Георгиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Филип Георгиевски (Скопје, 1 септември 1975) — македонски поет. Завршил природно-математичка гимназија. Досега ги објавил стихозбирките:

Ново Видение” (2010),

„Чудодејствија” (2011)[1]

„Под стреите на темнината” (2011),

„Соголување“ (2012) ,

„Оросница“ (2015),

„Песни за љубовта и смртта “ (2016)

сите во издание на „Бата пресс милениум”. Член е на Друштвото на писателите на Македонија од 2013 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „годишна програма за остварување на националниот интерес во културата во 2011 година“. Министерство за Култура на Македонија. 2010. Архивирано од изворникот на 2012-10-15. Посетено на 2012-04-09.