Фигури од Акамбаро

Од Википедија — слободната енциклопедија

Акамбаро фигури (англиски: Acámbaro figures) е име за збир на глинени фигури кои се пронајдени во сојузната држава Гванахуато во Мексико, во близина на градот Акамбаро. Овие артефакти се препознатливи како модерни фалсификати и докази кои укажуваат на непостоечки работи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Isaak, M. (2007). The Counter-Creationism Handbook. University of California Press, Berkeley, California. p. 362. ISBN 978-0-520-24926-4

Литература[уреди | уреди извор]

  • Hapgood, Charles (2000). Mystery in Acambaro: Did Dinosaurs Survive Until Recently?. Adventures Unlimited Press. ISBN 978-0-932813-76-3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]