Прејди на содржината

Феудална кула (Струмица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Феудалната кула

Феудална куласредновековна одбранбена кула во градот Струмица.[1]

Феудалната кула се наоѓа на ул. Охридска и е единствен објект од ваков вид во Струмичко. Основата е квадратна со димензии 6,9 х 9м. Изработена е од квалитетен делкан бигор. Поседува подрум, приземје и три ката. Меѓукатната конструкција е дрвена, од која на северната и источната страна на третиот кат еркерно се испуштени дрвени чардаци. Градена е најверојатно во турскиот период и служела за живеење и одбрана.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Стара архитектура“. Општина Струмица. Посетено на 3 мај 2021.