Фестивал „Џанго Рајнхарт“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фестивалот „Џанго Рајнхарт“ во Самуа-сур-Сен, Франција (2009).

Фестивал „Џанго Рајнхарт“музички фестивал на ромски џез што е одржуван кон крајот на јуни или почетокот на јули во Самуа-сур-Сен, Франција.[1] Започна како единствен вечерен фестивал во 1968 година, но во 1983 година стана годишен еднонеделен настан во чест на Џанго Рајнхарт и неговата музика.

Фестивалот комбинира музичка програма со творечки, рекреативни и уметнички активности за џезот, гитарите и циганите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Le festival Django Reinhardt, le rendez-vous du jazz manouche en bord de Seine“. France Télévisions (French). 27 јуни 2015. Посетено на 9 април 2023.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

50°30′49″ N; 4°25′15″ E / 50.513611° СГШ; 4.420795° ИГД / 50.513611; 4.420795