Ферибот Ротенбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ферибот Ротенбург.

Фериботот Ротенбург — жичен ферибот низ реката Зале кај Ротенбург во Саксонија-Анхалт, Германија.[1][2]

Технички, фериботот е реакционен ферибот, кој е придвижуван од млазовите на водата. Фериботот е прикачен на пловечки кабел, кој е ставен во речното корито, со кој се движи фериботот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ферибот Ротенбург на Google Maps“. Google. Посетено на 2009-01-28.
  2. „Rothenburg Faehre01.jpg“. Wikimedia Commons. Посетено на 2009-01-28.

Координати: 51°38′25″ N; 11°44′49″ E / 51.640177° СГШ; 11.747003° ИГД / 51.640177; 11.747003