Фарук Челик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фарук Челик
Faruk Çelik
Faruk-Çelik-2009.jpg
Државен министер
На должноста
29 август 2007 – во служба
Лични податоци
Роден(а) 17 јануари 1956
Јусуфели, Турција
Партија Партија на правдата и развојот
Вероисповед ислам

Фарук Челик (роден на 17 јануари 1956 во Јусуфели) — турски политичар, министер за труд и социјална политика на Турција и член на Европскиот парламент за Бурса на владејачката Партија на правдата и развојот.