Прејди на содржината

Фанау

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фанау (маор. Whānau) е маорски збор кој значи „пошироко семејство“, денес сè попопуларен во новозеландскиот англиски јазик, особено во службени публикации.[1][2]

На маорски, зборот има и други значења: како глагол може да значи „раѓа“[3], а како именка може да значи и „род“.

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2008-09-29. Посетено на 2009-09-26.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-10-14. Посетено на 2009-09-26.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-22. Посетено на 2009-09-26.