Фаикса

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фаикса — традиционален каталонски додаток за облека. Тоа бил појас од долго парче ткаенина, носено околу половината и завиткано неколку пати. Во текот на 19 век, земјоделците и занаетчиите го носеле за да ја заштитат лумбалната област за време на работата на полињата. Буржоазијата ја носела во знак на моќ, со различни бои и долга 3 метри. Во денешно време е присутен на многу традиционални ора и фестивали.[1] Оваа облека била вообичаена во каталонските и окситанските области.[2]

Каталонски традиционални употреби[уреди | уреди извор]

Во Каталонија фаиксата се носела за многу традиционални танци и спектакли:

  • Каталонска човечка кула: Фаиксата била суштински дел од униформата на овие изведувачи. Речиси секогаш е црна (на оние што посетуваат или штотуку се придружуваат може да им се дозволи црвена фаикса за да знаат другите да го земат предвид нивното неискуство), со различни должини и ширини, во зависност од возраста на носителот, висината, тежината и функцијата во групата. Цврсто се носи на висина на бубрезите и има две функции: да го заштити лумбалниот предел на грбот од тежината и движењата на конструкцијата и да се користи како потпорна точка за другите при качување нагоре и надолу. Членовите на групата на кои не им е потребна фаикса за практични цели (на пр. музичарите) можеле но не морале да носат таква од симболични причини.
  • Сардана: изборен предмет за облека за машки сарданисти.
  • Соколи: (каталонска верзија на чешкиот сокол гимнастички демонстративен спорт). Фаиксата се користи за да се разликуваат тимовите по бојата. Исто така, служи за заштита на лумбалниот предел и за помош со различни фигури.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Biblioteca de Consulta Larousse. Spes Editorial SL (RBA), уред. (2003). Diccionario de Arte I (Catalan). Barcelona. стр. 220. ISBN 84-8332-390-7.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. (на каталонски) Indumentària occitana al segle XIX