Фабијано Каруана

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фабиано Луиџи Каруана (роден на 30 јули 1992 година) е италијански и американски шаховски велемајстор кој е актуелен шампион во шах на САД . Со врвен рејтинг од 2844, Каруана е трет највисоко оценет играч во историјата на шахот.

Роден во Мајами од италијански родители, Каруана пораснал во Бруклин. Шаховски чудо, Каруана играл за Соединетите Држави до 2005 година, кога ја префрлил својата национална федерација во Италија. Тој ја освоил својата велемајсторска титула во 2007 година на 14-годишна возраст, а истата година го освоил и својот прв шампионат во Италија во шах, подвиг што го повторил во 2008, 2010 и 2011 година. Во 2014 година, Каруана го освоил Купот на Синкфилд, забележувајќи рејтинг од 3098,[1] највисок во историјата на елитното ниво. Тој ја префрлил својата припадност на националната федерација назад во Соединетите Држави во 2015 година, а во 2016 година го освоил шампионатот во шах на САД.

2012 година[уреди | уреди извор]

Каруана во 2012 година

Федерации и национални првенства[уреди | уреди извор]

Членство на Националната шаховска федерација[уреди | уреди извор]

 • Каруана е доживотен „добродетел“ член на шаховската федерација на Соединетите Американски Држави (УСЦФ) и е член на федерацијата од 5-годишна возраст во 1998 година [2]

Рангирање на Националната шаховска федерација[уреди | уреди извор]

 • Шаховска федерација на Соединетите Американски Држави: четврти највисоко рангиран играч.

Државни првенства[уреди | уреди извор]

 • Италија - Каруана го освои италијанското национално првенство во 2007, 2008, 2010 и 2011 година. Тој не го играше првенството во 2009 и 2012-2014 година.
 • Соединетите Американски Држави – Каруана го освои шаховскиот шампионат на САД во 2016 година (неговото прво учество) и 2022 година.

Припадност на Светската шаховска федерација (ФИДЕ).[уреди | уреди извор]

Каруана поседува двојно државјанство на Италија и Соединетите Американски Држави, така што тој има опција за припадност на ФИДЕ или со Италијанската шаховска федерација или со шаховската федерација на Соединетите држави.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Sinquefield Cup 2014“. Chess-Results.com. Архивирано од изворникот на January 22, 2018.
 2. „US Chess Benefactor Members“, United States Chess Federation, July 15, 2021, Посетено на 2021-07-30

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Fabiano Caruana chess games at 365Chess.com
 • Fabiano Caruana Chess Olympiad record at OlimpBase.org
 • Fabiano Caruana player profile at Chess.com
 • Fabiano Caruana member profile at the Internet Chess Club
 • Fabiano Caruana on Twitch
 • C-Squared Podcast – podcast hosted together with Ioan-Cristian Chirilă