ФК Волонгонг Јунајтед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Волонгонг Јунајтед
Wollongong United
Wollongong United.JPG
Целосно имеФудбалски клуб „Волонгонг Јунајтед“
ПрекариЛавови, Јунајтед
Основан1976
СтадионМакедонија Парк
Волонгонг, Нов Јужен Велс
(Капацитет: 4,500)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

ФК Волонгонг Јунајтед (англиски: Wollongong United FC; порано Волонгонг Македонија, англиски: Wollongong Macedonia FC) — фудбалски клуб од Австралија со седиште во Волонгонг, Нов Јужен Велс. Клубот е основан во 1976 година од страна на македонски доселеници.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]