ФК Алтона Меџик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ФК Алтона Меџик
Altona Magic
AltonaMagic Organization logo.gif
Целосно име Фудбалски Клуб Алтона Меџик
Прекар(и) Меџик, Вардар
Основан 1968
Терен Пејсли Парк,
Алтона Норт, Викторија
(Капацитет: 5,000)
Претседател Македонија Иван Несковски
Тренер Македонија Пеце Стојески
Лига Државна лига на Викторија 1 Дивизија
Kit left arm black stripes.png
Team colours
Kit body blackstripes.png
Team colours
Kit right arm black stripes.png
Team colours
Team colours
Team colours
Домашни бои
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои

ФК Алтона Меџик (англиски: Altona Magic SC) (претходно Кингсвил и Алтона Гејт) (англиски: Kingsville, Altona Gate) — фудбалски клуб основан од страна на македонски иселеници со седиште во Мелбурн, Австралија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]