ФК Алтона Меџик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Алтона Меџик
Altona Magic
AltonaMagic Organization logo.gif
Целосно име Фудбалски Клуб Алтона Меџик
Прекар(и) Меџик, Вардар
Основан 1968
Терен Пејсли Парк,
Алтона Норт, Викторија
(Сместивост: 5,000)
Претседател Македонија Иван Несковски
Тренер Македонија Пеце Стојески
Лига Државна лига на Викторија 1 Дивизија
Домашни бои
Гостински бои

ФК Алтона Меџик (англиски: Altona Magic SC) (претходно Кингсвил и Алтона Гејт) (англиски: Kingsville, Altona Gate) — фудбалски клуб основан од страна на македонски иселеници со седиште во Мелбурн, Австралија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]