Прејди на содржината

Урмашица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Урмашица

Урмашица[1] е источна пита направена од тесто со јајца и путер. Формата е слична како на урма, така и го добила своето име. Го има за јадење на масите од Србија и Босна и Херцеговина, како и во многу други кујни.

Урмашица најчесто се подготвува од бело остро брашно, прелиена е со шеќер , а се додава и лимон. Се прави така што тестото се притиска на рапавата страна од рендето, а потоа се прави така од сите страни, по што колачето останува со карактеристична шара. А во средината на урмашицата често се ставаат и ореви.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Клајн, Иван и Милан Шипка. Велики речник страних речи и израза, 6. издање, „Прометеј“, Нови Сад. 2010. ISBN 978-86-515-0482-5.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]