Уранија Алиломова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Уранија Алиломова (р. Раковска во с. Пателе, Леринско) — уредник на двојазичното месечно списание „Нова Македонка“, орган на Антифашистичкиот фронт на жените Македонки во Грција, на македонски и грчки јазик.

Во текот на НОБ (1941-1945) е организирана во младинската организација ЕПОН. Од 1945 година се вклучува во редовите на НОФ-АФЖ. На списанието станала уредник од март 1948 година, а од април истата година е избрана за член на Главниот одбор на АФЖ.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Егејска Македонија во НОБ - 1949. VI. Скопје: Архив на Македонија. 1983. стр. 481. |access-date= бара |url= (help)