Унеапски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Унеапски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеБали, Западна Нова Британија
Говорници10,000  (1998)e18
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3bbn

Унеапски, или познат и како балиски, — австронезиски јазик, дел од групата на океански јазици, поточно од подгрупата на мезомеланезиски јазици. Јазикот го зборуваат околу 10.000 луѓе на островот Бали (Унеапа), северно од Западна Нова Британија во Папуа Нова Гвинеја. Некои јазичари сметаат дека јазикот всушност е дијалект на соседниот витуански јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]