Улични танци 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Улични танци 2“
Улични танци 2.jpg
рекламен постер
РежисерМакс Гив
Дани Паскуини
ПродуцентЏејмс Ричердсон
Алан Нибло
СценаристЏејн Инглиш
НастапуваатСофија Бутела
Фалк Хентчел
Flawless (урбана денс група)
Џорџ Симпсон
КинематографијаСем МекКурди
МонтажаТим Мурел
СтудиоVertigo Films
BBC Films
ДистрибутерVertigo Films
Премиера30 март 2012 (2012-03-30) (Велика Британија)
Времетраење90 минути
ДржаваВелика Британија
Јазиканглиски
Буџет£7,000,000
Бруто заработка$20,788,483

Улични танци 2 (анг. StreetDance 2) е продолжение на филмот Улични танци од 2010 година. Вотиор дел на филмот е од 2012 година. Снимен во 3Д резолиција.