Прејди на содржината

Улични танци

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Улични танци“
рекламен постер
РежисерМакс Гив
Дани Паскуини
ПродуцентЏејмс Ричердсон
СценаристЏејн Инглиш
Главни улогиDiversity (урбана денс група)
Flawless (урбана денс група)
Џорџ Симспон
Шарлота Рамплинг
Елеонор Брон
Никола Бурлиј
Патрик Балади
Џоселин Џи Есин
Ричард Винсор
Џереми Шефилд
КинематографијаСем МекКурди
МонтажаТим Мурли
СтудиоBBC Films
E1 Entertainment
HMV
Phase 4 Films (United States)
ДистрибутерVertigo Films
Universal Studios
Премиера19 мај 2010 (2010-05-19) (Франција)
21 мај 2010 (2010-05-21) (Велика Британија)
TBA (TBA) (Велика Британија)
Времетраење98 минути
ЗемјаВелика Британија
Јазиканглиски
Буџет£3.5 million
Бруто заработка£11 million

Улични танци (анг. StreetDance) е британски музички филм во кој главна улога и центар на внимание е т.н. урбан денс (анг. Urban Dance). Самиот филм е реализиран на 21 мај 2010 година под режисерка палка на ѕвездите од реалното шоу „Британија има талент“ (анг. British's got talent), Џорџ Симпсон и музичките урбан денс групи: Diversity и Flawlles. Музичката позадина е напишана од Ен Дабз (анг. N-Dubz), Tinie Tempah, Lightbulb Thieves и Chipmunk.

Официјалната песна за филмот е „Ние играме“ (We dance on), компонирана и испеана од N-Dubz и Bodyrox.

Содржина[уреди | уреди извор]

Лондонската улична денс група која тренира за „Улични танци“ (StreetDance), која се спрема за првенството на Велика Британија е принудена да тренира со балетска група играчи во школата „Ројал Денс“ (Royal Dance) во замена за простор за тренирање за натпреварот. Двете играчки групи немаат ништо заедничко, освен големата страст и желба за успех па така ќе разберат дека единствен начин да дојдат до победа е да ги соединат силите и да прикажат до сега невидени денс перформанси.

Глумицата Шарлота Рамплинг е предводник на совршената, разновидна глумечка екипа составена од надојдени денсери и глумечки ѕвезди, меѓу кои и Никола Бурлли, Ричард Винсор и денсерот Џорџ Симпсон. Во филмот се појавува и денс групата Diversity, победници на реалното шоу Британија има талент во 2009 година.

Под режисерска палка на наградуваните режисери Макс Гив и Дани Паскуини, со сценаристот Џејн Инглиш, филмот е снимен во посебна “3Д технологија.

Користена музика[уреди | уреди извор]

 • Tinie Tempah feat. Labrinth - Pass Out
 • N-Dubz feat. Bodyrox - We Dance On
 • Lightbulb Thieves - Work It Out
 • Ironik - Tiny Dancer (Hold Me Closer)
 • N-Dubz - Strong Again
 • Pixie Lott - Live for the Moment
 • Aggro Santos feat. Kimberly Wyatt - Candy
 • Cheryl Cole - Fight for This Love
 • Lethal Bizzle - Going Out Tonight
 • Sugababes - Get Sexy
 • LP & JC - The Humblest Start
 • Wiley - Cash In My Pocket
 • Madcon - Beggin'
 • LP & JC feat. Skibadee, Mc Det, and Chrome & Blemish - Club Battle
 • Fatboy Slim - Champion Sound
 • Vega4 - Life Is Beautiful
 • McLean - Broken
 • Swizz ( so solid) feat. Music Kidz - One in a Million
 • Wiley - Wearing My Rolex
 • Clement Marfo and the Frontline – Champion