Т. Грег Дусет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Т. Грег Дусет
ЗанимањеАдвокат
Познат(а) поПравење список со видеа со полициска бруталност

Т. Грег Дусет (англиски: T. Greg Doucette) ― адвокат од Соединетите Држави, најпознат по прибирањето на видеа од полициска бруталност. Тој првично ги составил видеата во одделна нишка на Твитер и добил илјадници поднесоци преку директна порака на Твитер. Математичарот Џејсон Милер започнал јавна табела, со цел следење на содржината.[1]

Тој се кандидирал како републиканци во округот 22 во Сенатот на сојузната држава Северна Каролина во 2016 година, но загубил од тековниот демократски претседател Мајк Вудворд.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Way, Katie (5 јуни 2020). „Activists Are Collecting Crowdsourced Videos of Cops Hurting Protesters“. Vice (англиски). Посетено на 24 јануари 2023.
  2. „NC SBE Contest Results“.

Дополнителна книжевност[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]