Точено пиво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Славини за точено пиво во кафе во Брисел

Точено пивопиво кое се вади од буре за пиво, генерално преку систем со помош на боца за гас. Овој систем подеднакво добро се приспособува на металните пивски буриња како и на дрвените. Точеното пиво долго време било расположливо само во баровите и другите шанкови за алкохолни пијалаци кои располагале со професионална опрема.

Заради својата свежина многумина претпочитаат точено пиво, но точењето бара поголема грижа за хигиената (точеното пиво минува низ различни цевки и вентили што може да му го измени оригиналниот вкус и мирис[1].

Консумирање[уреди | уреди извор]

Типично буре за пиво од 50 литри кое се отвора во центарот на горниот дел

Точеното пиво треба да се чува и служи на температура од 12 °C. Кога еднаш бурето ќе се отвори истото треба да биде консумирано во рок од 3 дена.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]