Торбари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Торбари
Kangaroo and joey03.jpg
Женка кенгур со бебе во нејзината торба
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Цицачи
Поткласа: Живородни цицачи
Инфракласа: Торбари
Illiger, 1811
Редови
Денешна распространетост на торбарите.

Торбарите (Marsupialia) се мала група на цицачи. Иако младенчињата се раѓаат живи, тие се многу незрели кога ќе се родат. Нивните мајки имаат торби на стомакот каде што младенчињата се заштитени и можат да цицаат сè додека не се оспособат да опстанат во дивината.

Таксономија[уреди | уреди извор]

Marsupialia

DidelphimorphiaA hand-book to the marsupialia and monotremata (Plate XXXII) (white background).jpg
PaucituberculataPhylogenetic tree of marsupials derived from retroposon data (Paucituberculata).png


Australidelphia

Microbiotheria
DiprotodontiaA monograph of the Macropodidæ, or family of kangaroos (9398404841) white background.jpg
DasyuromorphiaPhylogenetic tree of marsupials derived from retroposon data (Dasyuromorphia).pngNotoryctemorphiaPhylogenetic tree of marsupials derived from retroposon data (Notoryctemorphia).pngPeramelemorphiaPhylogenetic tree of marsupials derived from retroposon data (Paramelemorphia).pngКладограм заснован на Gallus, S. et al. (2015)[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gallus, A. Kumar; Janke, S.; Nilsson, M.A. (2015). „Disentangling the relationship of the Australian marsupial orders using retrotransposon and evolutionary network analyses“. Genome Biol Evol. 7 (4): 985–92. doi:10.1093/gbe/evv052. PMC 4419798. PMID 25786431.