Томас Харт Бентон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томас Харт Бентон, сликар

Томас Харт Бентон (15 април 1889 – 19 јануари 1975) е американски сликар и муралист. Заедно со Грант Вуд и Џон Стјуард Кари, тој бил во првите редови на регионалистичкото движење во сликарството. Неговите темперни бои создале фигури во неговите слики што го покажувале секојдневниот човек во сцени од животот во САД. Иако неговата работа е силно поврзана со средозападниот дел на САД, студирал во Париз, живеел и во Њујорк за повеќе од 20 години и се насликани композиции на неговата работа, летувал за 50 години на островот Винарницата на Марта и исто така се насликани сцени од западот и југот на Америка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Бентон е роден во Неошо, Мисури, во влијателното семејството на политичари. Тој имал две помлади сестри, Марија и Милдред, и помлад брат, Натаниел.  Неговата мајка била Елизабет Мудро Бентон, а неговиот татко, полковник и адвокат, бил четири пати избран како конгресмен на САД. Татко му го испратил во Западната воена академија во 1905-1906, надевајќи се да започне политичка кариера. Растејќи во две различни култури, Бентон се побунил против плановите на својот татко. Тој сакал да го развива својот интерес во уметноста, а неговата мајка го поддржувала. Како тинејџер, тој работел како карикатурист за Американски Џоплин, весник во Џоплин, Мисури.[1]

Во 1907 Бентон се запишал во училиштето на уметничкиот институт во Чикаго. Две години подоцна, тој се преселил во Париз и во 1909 го продолжил своето уметничко образование во Академијата на Јулијан.[2] Неговата мајка го поддржала финансиски и емоционално да работи на уметноста додека не се оженил во неговите рани 30 години. Неговата сестра Милдред рекла: „Мојата мајка била голема помош при неговиот раст.“ Во Париз, Бентон ги запознал другите северноамерикански уметници, како што се мексиканскиот Диего Ривера и Стантон Макдоналд, застапник на синкроцизам. Под влијание на Макдоналд, Бентон потоа го усвоил синкромистичкиот стил.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dictionary of Missouri Biography, Lawrence O. Christensen, University of Missouri Press, 1999, pg. 62
  2. „Thomas Hart Benton: Murals in the Missouri State Capitol“. Архивирано од изворникот на 2015-02-21. Посетено на 1 March 2018.
  3. Craven, Wayne (2003), American Art: History and Culture, McGraw-Hill, стр. 439, ISBN 978-0-697-16763-7 Укажано повеќе од еден |ISBN= и |isbn= (help)More than one of |ISBN= и |isbn= specified (помош).