Прејди на содржината

Толоуа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Толоуа
Вкупен број
910 [1]
Подрачја со значајно население
САД САД
(Калифорнија Калифорнија, Орегон Орегон)
Јазици
Толоуа јазик, Силец Дее-ни, Англиски јазик
Вероисповед
Традиционална племенска религија,
претходно Индиска Шајкер религија[2]
Сродни народи
Четко and Тутутни[2]

Луѓето од Толова или Таа-ла-ва Де-ни ' се домородно американски староседелци од атабасканска лингвистичката група што зборува атабаскански. Двајца ранчери (Смит Ривер и Елк долина) сè уште престојуваат на нивната традиционална територија во северозападна Калифорнија. Оние што се отстранети во резервацијата „Силец“ во Орегон се наоѓаат таму.

Поврзани со тековните локации, луѓето од Толоyа се членови на неколку федерално признати племиња : Толоуа Деи-Нација,[3] Елк Долина Ранчерија, Конфедерирани племиња на Силец, Тринидад Ранчерија,[4] како и на непрепознатливата Нација на Толоуа.[5]

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] American Indian and Alaska Native Tribes in the United States and Puerto Rico 2010 (retrieved 4 November 2019)
  2. 2,0 2,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Pritzker.
  3. The Smith River Rancheria. (retrieved 8 April 2009)
  4. "Cher-Ae Heights Indian Community of the Trinidad Rancheria" Архивирано на 24 февруари 2012 г., Alliance for California Traditional Arts. 2009. Retrieved 26 June 2012.
  5. California Indians and Their Reservations. Архивирано на 11 март 2009 г. San Diego State University Library and Information Access. 2009 (retrieved 8 April 2009)