Тит Чудотворец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тит Чудотворец
Venerable
Починал(а) 9 век
Почитуван(а) во православие
Слава Православие: 2 април

Тит Чудотворец е христијански светец од 9 век.

Според христијаните од млади години отишол во манастир и се замонашил. Низ голема трпеливост ги стекнал дветe основни добродетели: смирението и послушноста, и во овиe добродетели ги надминл “не само браќата, туку и сите луѓe”. Во времето на иконоборската ерес застанал на страната на црквата[1].

Православната црква нејзиниот ден го чествува на 2 април.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 136