Тироиден ослободувачки хормон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тироиден ослободувачки хормон (TRH) е releasing хормон за тиреотропинот. Се продуцира од хипоталамусот.

Поврзано[уреди | уреди извор]