Тивката планина (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Тивката планина“ (германски: Der stille Berg) — филм на режисерот Ернст Госнер од 2014 година. Главните улоги ги играат: Вилијам Мозли, Еухенија Константини, Клаудија Кардинале.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во мај 1915 година, на венчавката на својата сестра, Андреас ја запознава 17-годишната Франческа. Меѓутоа, нивната голема љубов се прекинува кога Италија ѝ објавува војна на Австроунгарија, а Андреас е испратен на фронтот. Војната уништува многу семејства и соседите ги претвора во непријатели, а Андреас се пробива низ боиштата на Алпите, решен да се врати кај Франческа и да ја спаси од оапсноста.

Наводи[уреди | уреди извор]