Тешка ноќ во Џерико

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Тешка ноќ во Џерико“ (англиски: Rough Night in Jericho) - американски вестерн-филм од 1967 година, во режија на Арнолд Лејвен (Arnold Laven), според сценариото на Сидни Бем (Sydney Boehm) и Марвин Х. Алберт (Marvin H. Albert). Главните улоги ги граат: Дин Мартин (Dean Martin), Џин Симонс (Jean Simmons) и Џорџ Пепард (George Peppard). Ова е единствениот филм во кариерата на Дин Мартин во кој глуми негативен лик.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Вдовицата Моли (ја игра Симонс) е претприемничка која со својот партнер му се спротивставува на месниот моќник Алекс Флад (го игра Мартин). Тој ги користи сиет средства за да завладее со градот и да ѝ ја преземе работата...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]