Тетуан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Тетуан (на арапски: تطوان, со значење "очи" на берберски) е главен град и културен центар на регионот Тангер-Тетуан во северниот дел на Мароко. Тој е единственото отворено мароканско пристаниште на Средоземното Море, неколку милји јужно од Гибралтарскиот Проток. Во 2004, градот имал 320 539 жители, од кои доста се Евреи.