Тетуан

Координати: 35°34′N 5°22′W / 35.567° СГШ; 5.367° ЗГД / 35.567; -5.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тетуан
تطوان / تطّاون
Tettawen
Панорамски поглед кон градот
Панорамски поглед кон градот
Координати: 35°34′N 5°22′W / 35.567° СГШ; 5.367° ЗГД / 35.567; -5.367
Country Мароко
РегионТангер-Тетуан
ПровинцијаТетуан
Управа
 • ГрадоначалникМохамед Ел Јакуби
Најг. вис.&10000000000000205000000205 м
Најм. вис.&100000000000000020000002 м
Население (2014)
 • Вкупно463,968
 • Ранг9-ти во Мароко
 • Религијаислам
Racial makeup
 • Јебали60%
 • Рифијанци/Ghomara35%
 • Европејци1.0%
 • Други4%
Часовен појасGMT (UTC+0)
 • Лете (ЛСВ)GMT (UTC+1)
Поштенски број93000
Мреж. местоThe official web site

Тетуан (на арапски: تطوان, со значење "очи" на берберски) е главен град и културен центар на регионот Тангер-Тетуан во северниот дел на Мароко. Тој е единственото отворено мароканско пристаниште на Средоземното Море, неколку милји јужно од Гибралтарскиот Проток. Во 2014, градот имал 463,968 жители.