Тетрис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Играта тетрис

Тетрис — видеоигра (загатка) во која се појавувааат плочки, првично измислена и разработена од рускиот дизајнер на игри Алексеј Пажитнов. Била издадена на 6 јуни 1984 година, додека работел за Компјутерскиот центар на Дородницин на Академијата за наука на Советскиот Сојуз во Москва.[1] Играта го добила своето име од старогрчката бројчена претставка тетра- (сите делови на играта содржат четири сегменти) и тенис, омилениот спорт на Пажитнов.

Тетрис бил првиот софтвер за забава што се извезувал од Советскиот Сојуз во САД, каде што бил објавен од Spectrum HoloByte за Commodore 64 и IBM PC. Играта на тетрис е популарна употреба на тетроминои, специјален случај на полиоминози со четири елементи. Полиоминозите се користат во популарните загатки од најмалку 1907 година, а името го дал математичарот Соломон В. Голом во 1953 година. Сепак, дури и попишувањето на пентоминосите е датирано во антиката.

Играта (или една од многуте негови варијанти) е достапна за скоро секоја конзола за видео игри и компјутерски оперативен систем, како и за уреди како графички калкулатори, мобилни телефони, преносни медија плеери, PDA-уреди, музички плеери за музика, па дури и како Велигден јајце на немедиумски производи како осцилоскопи. Има дури и вдахновение на јадења за тетрис и се игра на страните на разни згради.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Tetris.com, Официјална мрежна страница

Наводи[уреди | уреди извор]