Тестереп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крајбрежјето на Западна Фландрија во средниот век.

Тестереп (или Тер Стрееп) — поранешен остров покрај белгиското крајбрежје. Островот првпат бил спомнат во 992 година.[1] Тестереп бил населен уште во 7. и 8. век.[2] Рибарски села биле расрфлани по островот, меѓу нив биле Остенде и Вестенде. Остенде се наоѓал на источниот крај (Oost-ende), Вестенде се наоѓал на западниот крај (West-ende), и Миделкерке (буквално 'средна-црква') на средината на островот. Тој служел главно за одгледување овци.[3]

Подоцна, со опаѓањето на морското ниво, островот се поврзал со белгиското крајбрежје.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jaarboek voor Middeleeuwse geschiedenis 2004(7), стр. 48
  2. Архива на Остенде
  3. Jaarboek voor Middeleeuwse geschiedenis 2004(7), стр. 60

Координати: 51°11′24″N 2°49′48″E / 51.19000° N; 2.83000° E / 51.19000; 2.83000