Теруки Мијамото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Теруки Мијамото
Лични податоци
Роден на 26 декември 1940(1940-12-26)
Роден во Јапонија
Починал на 2 февруари 2000(2000-02-02) (возр. 59)
Позиција Среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1959–1976 Nippon Steel
Репрезентација
1961–1971 Јапонија Јапонија 58 (19)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Теруки Мијамото (роден 26 декември 1940) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Теруки Мијамото бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1964 и 1968.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1961 5 3
1962 7 1
1963 5 2
1964 2 0
1965 4 1
1966 5 3
1967 5 5
1968 4 0
1969 3 2
1970 12 1
1971 6 1
Вкупно 58 19

Надворешни врски[уреди | уреди извор]