Теодора Комнина (ќерка на Јован II Комнин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Теодора Комнина
Сопружник Мануил Анемас
Деца
Алексиј Комнин Анемас
Династија Комнини
Татко Јован II Комнин
Мајка Ирина
Роден(а) 1116
Починал(а) 1157

Теодора Комнина (родена 1116-1157) била византиска принцеза од династијата на Комнините.

Таа била третата ќерка на византискиот цар Јован II Комнин (1087-1143) и Ирина (1088-1134), ќерка на Ласло I, крал на Унгарија (1077-1095).[1].

Теодора се омажила за Мануил Анемас (починал 1146/47), со кој имале три деца:

  • Алексиј Комнин Анемас
  • ќерка --- Комнина Анемас
  • ќерка --- Комнина Анемас

Теодора починала како вдовица и калуѓерка на 12 мај 1157 година.

Наводи[уреди | уреди извор]