Телки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Телки
Знаме на Телки
Знаме
Грб на Телки
Грб
Површина
 • Вкупна10,47 км2 (404 ми2)
Население (2007)
 • Вкупно3.113
 • Густина297/км2 (770/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Повик. бр.26
Воздушната фотографија на Телки

Телки е село во близина на Будекези, во Унгарија, околу 10 километри одалечено од Будимпешта .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]