Телецентар (Московски монорелес)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Телецентар

Телецентр
Општи информации
МестоОстанкино
Североисточен административен округ
Москва
 Русија
Надморска височина6
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииМосковски монорелес Московски монорелес
Перони1
Колосеци2
Поврзана соАвтобус: 24, 85
Тролејбус: 9, 36, 37, 73
Објект
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидида
АрхитектВ. С. Волович и Н. И. Шумаков
Други информации
Код на станицата202
Историја
Отворена20 ноември 2004

Телецентар (руски: Телецентр) — станица на Московскиот монорелес во Останкино, Москва, Русија. Станицата се наоѓа помеѓу станиците Улица Академика Корољова и Улица Милашенкова.