Ташку Илиеску

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ташку Илиеску
Роден Крушево
Националност Влав
Занимање писател

Ташку Илиеску — автор од Крушево. Превел или адаптирал на влашки (аромански) јазик една окситанска народна песна („Ескривата”), која останува во трезорите на Националната библиотека во Париз близу стотина години. Ја открил проф. д-р Божидар Настев и ја превел во проза на македонски јазик од јазикот на Окситанците (ланг д’ок). Пишувал поезија на аромански јазик (крушовски дијалект) и своите творби ги објавувал во Романија.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Божидар Настев, Аромански студии, Скопје, 1988. Г. Т. Илин Душица
  2. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Илиеску“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 598. Text "series " ignored (help)