Таскамбија, Алабама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 34°43′51″N 87°42′10″W / 34.73083° СГШ; 87.70278° ЗГД / 34.73083; -87.70278На функцијата {{#coordinates:}} ѝ се дадени неважечки аргументи

Локација на Таскамбија во округот Колберт, Алабама.

Таскамбија (англиски: Tuscumbia) е град во САД, административен центар на округот Колберт во сојузната држава Алабама. Се наоѓа на неколку километри јужно од левиот брег на реката Тенеси. Населението во овој град изнесува околу 7,900 жители (2000).

Во Таскамбија е родена американската писателка и активистка Хелен Келер (1880-1968).