Таскамбија, Алабама

Координати: 34°43′51″N 87°42′10″W / 34.73083° СГШ; 87.70278° ЗГД / 34.73083; -87.70278
Од Википедија — слободната енциклопедија

34°43′51″N 87°42′10″W / 34.73083° СГШ; 87.70278° ЗГД / 34.73083; -87.70278На функцијата {{#coordinates:}} ѝ се дадени неважечки аргументи

Локација на Таскамбија во округот Колберт, Алабама.
Палатата во Таскамбија

Таскамбија (англиски: Tuscumbia) е град во САД, административен центар на округот Колберт во сојузната држава Алабама. Се наоѓа на неколку километри јужно од левиот брег на реката Тенеси. Населението во овој град изнесува околу 7,900 жители (2000).

Во Таскамбија е родена американската писателка и активистка Хелен Келер (1880-1968).