Тарнбул и Асер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лондонската продавница на Турнбул & Асер

Тарнбул & Асер (англ. Turnbull & Asser) е изработувач на облека основан во 1885. Започнале на Џермин Стрит, Лондон, а сега имаат продавници и во Њујорк и Беверли Хилс. Исто така имаат и свој оддел и во стоковната куќа Хародс.

Тарнбул & Асер се сметаат за изработувачи од врвен квалитет и имаат облекувано луѓе како принцот Чарлс и Сер Винстон Черчил.

Во 1915 Тарнбул & Асер направиле дождовен мантил кој истовремено служел како вреќа за спиење за британската војска со назив „Oilsilk Combination Coverall & Ground Sheet“.

Во 1962 Тарнбул & Асер ја направиле таканаречената Џејмс Бонд манжетна.

Фирмата е имател на Кралска Повластица.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]