Прејди на содржината

Танензе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Танензе (Обвалден)

Танензе е резервоар во Обвалден, Швајцарија. Во 1958 година, Таненбах и неколку други потоци биле затворени со брана со земја. Резервоарот има зафатнина од 3,8 милиони м³, а неговата површина е 33 хектари. Резервоарот се користи за производство на електрична енергија во Електраната Хугшвенди во Кернс.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на езера во Швајцарија
  • Список на планински езера во Швајцарија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]