Танемански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Танемански јазик
Tetawo
Застапен воСоломони
ПодрачјеВаникоро
Говорници1  (2012)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3tnx

Танеманскиот, познат и како тетавоански или тетауански, е австронезиски јазик кој се зборува на островот Ваникоро во Соломоните. Јазикот се смета за скоро исчезнат бидејќи во 2012 година само еден човек го зборувал, Лаинол Нало.[1][2] Јазикот бил заменет ос теануанскиот.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]