Прејди на содржината

Танемански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Танемански јазик
Tetawo
Застапен воСоломони
ПодрачјеВаникоро
Говорници1  (2012)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3tnx

Танеманскиот, познат и како тетавоански или тетауански, е австронезиски јазик кој се зборува на островот Ваникоро во Соломоните. Јазикот се смета за скоро исчезнат бидејќи во 2012 година само еден човек го зборувал, Лаинол Нало.[1][2] Јазикот бил заменет ос теануанскиот.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • François, Alexandre (2009), „The languages of Vanikoro: Three lexicons and one grammar“, Во Evans, Bethwyn (уред.), Discovering history through language: Papers in honour of Malcolm Ross, Pacific Linguistics 605, Canberra: Australian National University, стр. 103–126

Надворешни врски[уреди | уреди извор]