Темотуански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Темотуански јазици
Географска
распространетост:
Соломони
Класификација:австронезиски
Гранки:

  темотуански јазици

Темотуанските јазици се подгрупа на океанските јазици од семејството малајско-полинезиски јазици. Името е добиено по покраината Темоту во Соломоните. Оваа група била предложена од Рос и Нес во 2007, а претходно се сметале за папуански јазици.

Јазици[уреди | уреди извор]

Според Етнолог, групата е составена од[1]:

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Ross, Malcolm and Åshild Næss (2007). „An Oceanic Origin for Äiwoo, the Language of the Reef Islands?“. Oceanic Linguistics. 46: 456–498.

Поврзано[уреди | уреди извор]