Теануански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теануански јазик
Teanu
Застапен воСоломони
ПодрачјеВаникоро
Координати11°39′S 166°54′E / 11.650° ЈГШ; 166.900° ИГД / -11.650; 166.900
Говорници800  (2012)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3tkw

Теануанскот, или познат како пумански или бумански, е австронезиски јазик кој се зборува на островот Ваникоро во Соломоните. Јазикот е најдоминантен на островот и ги заменил сите други јазици кои се зборувале на територијата.

Име[уреди | уреди извор]

Името на јазикот потекнува од островот Теану, кој се наоѓа североисточно од Ваникоро. Јазикот е познат и како пумански или бумански, според селото Пума на островот Теану.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • François, Alexandre (2009), „The languages of Vanikoro: Three lexicons and one grammar“, Во Evans, Bethwyn (уред.), Discovering history through language: Papers in honour of Malcolm Ross, Pacific Linguistics 605, Canberra: Australian National University, стр. 103–126

Надворешни врски[уреди | уреди извор]