Тамански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Таманските јазици се група на јазици што се дел од источносуданските јазици на нилосахарската јазична фамилија. Поделени се во три наречја: тамско, сунгорско и мараритско.