Прејди на содржината

Таков е животот

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Таков е животот“ (чешки Takový je život) е чехословачко-германски филм од 1930 година, во режија на Карл Јунгханс (Carl Junghans), кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги играат: Вера Барановскаја (Vera Baranovskaya), Теодор Пиштек (Theodor Pištěk) и Мана Женишкова (Mána Ženíšková).[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Во филмот се прикажува судбината на едно работничко семејство од Прага во текот на 1920-тите. Мајката (ја игра Барановскаја), која работи како перачка, умира од здобиените изгореници, таткото (го игра Пиштек) е алкохоличар, а ќерката (ја игра Желишкова), која работи како маникирка, останува бремена...

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Marecek, Pass Me the Pen! IMDb

Наводи[уреди | уреди извор]